T 200.204 ČSD

      Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v Německu přišlo na řadu znovuvybudování německé armády. Pro dopravu na vojenských vlečkách a vlečkách zbrojního průmyslu byl vyvinut typ malé posunovací lokomotivy s označením Köf. V předválečné době i během války se výrobou těchto lokomotiv zabývaly všechny lokomotivky v Německu, mezi nimi i továrna Deutz, která vyráběla tyto lokomotivy pod továrním označením A6M517R. A právě z továrny Deutz pochází jediná dochovaná lokomotiva z celkem 20 kusů, které na konci války zůstaly na území Československa a byly převzaty ČSD pod novou řadou T 200.2. Dochovaná lokomotiva byla vyrobena roku 1943 pod výrobním číslem 47250 a u Německých říšských drah (DR) označena jako Köf 5203.

Technický popis

      Svařovaný vnější rám lokomotivy spočívá na dvounápravovém pojezdu. Na rámu v jeho přední části se nachází chladič motoru, hnací agregát a převodová skříň. Kabina strojvedoucího se sníženou podlahou je v zadní části rámu. Snížení podlahy bylo vyvoláno požadavkem snadného přístupu, neboť si strojvedoucí sám přehazuje výměny.

Provoz

      Lokomotiva byla 24. března 1943 dodána do oblasti ředitelství DR Krakov, kde proběhly její zkoušky a 15. dubna téhož roku byla zařazena do stavu DR. Na konci války zůstala na území Československa, v srpnových statistikách je vedena pod výtopnou Česká Lípa, kde jí bylo přiděleno číslo T 200.204. V 50. letech došlo k jejímu odprodání od ČSD do opraven kolejových vozidel v Šumperku (dnešní Pars nova Šumperk a.s.). Od roku 1994 se nacházela v majetku SOOZ Žďár nad Sázavou. V současnosti jejím majitelem je Klub přátel kolejových vozidel Brno a nachází se v areálu firmy Olpas Krnov.


Technické údaje

výrobce:Deutz (SRN)přenos výkonu:mechanický
uspořádání dvojkolí:Bspalovací motor (vrtání/zdvih):čtyřválec Deutz (130/200mm)
max. rychlost:30 km/hjmenovitý výkon motoru:52 kW
hmotnost na nápravu:7,5 tmax. tažná síla:?
hmotnost ve službě:15 tdélka přes nárazníky:6 676 mm

Prameny:
Atlas Vozidel ŽM (2. díl Motorové lokomotivy), Zlín, 2002
https://www.deutsche-kleinloks.de/


Galerie

vrak T 200.204
kde: Sázava u Žďáru
kdy: 4.12.2004
foto: Miroslav Polach

pozn:

železnice - úvodní stránka

homepage

TOPlist